Četiri mita o treningu ženske stražnjice

 

Kad je riječ o stražnjici, na bodybuilding natjecanjima i natjecanjima ljepote, suci traže glatki prijelaz između gluteusa i zadnje lože. Optimizacija izgleda ovog područja često je zanimljiva i sportašicama i rekreativkama. Sve što vam je potrebno za trening i oblikovanje stražnjice možete pronaći u izborniku s lijeve strane ovog teksta, a u nastavku vam donosimo četiri pogrešna razmišljanja u vezi tog područja ženskog tijela.

 

Mit 1 – Ciljano sagorijevanje viška masnoća uz pomoć cardio vježbi

Iako nas svakodnevno zatrpavaju raznim reklamama o proizvodima koji će potrošiti masnoće na točno određenom dijelu tijela, to ipak ne ide tako. Istraživanja su pokazala da je trošenje masnoća na ciljanom području mit – to jednostavno nije moguće. Vježbanjem na steperu nećete potrošiti masnoće u predjelu stražnjice, bez obzira što će taj dio biti vrlo aktivan, masnoće se troše po cijelom tijelu. Naravno, to ne znači da trebate izbjegavati cardio, samo ističemo da nije moguće lokalizirano sagorijevati višak masnoća.

 

Mit 2 – Izvođenje specijalnih vježbi

Ne nasjedajte na priče da će određena vježba učiniti čuda za mišić u predjelu između stražnjice i stražnje lože. Razlog je jednostavan – taj mišić ne postoji. Gluteus maximus je jedan mišić. Mišić zadnje lože sastoji se od dvije glave i dva manja mišića, a tu je i adductor magnus koji može pridonijeti boljem izgledu područja o kojem je riječ, no neki posebni mišić tu ne postoji.

Ima puno vježbi koje će odlično aktivirati gluteus i zadnju ložu istovremeno. Mrtvo dizanje i leđne ekstenzije također će snažno aktivirati spomenute mišiće. Postoje i razne vježbe nakon kojih je moguće osjetiti bol ispod stražnjice (kao hodajući iskorak ili jednonožni bugarski čučanj). No ukoliko želite povećati mišićavost stražnjice i zadnje lože, najbolje je varirati vježbe umjesto tražiti neku specijalnu vježbu koja će optimalno djelovati na oba mišića.

Mit 3 – Sprintevi će poboljšati izgled područja ispod stražnjice

Atletičarke koje se utrkuju na kratkim dionicama često imaju impresivne stražnjice i sprintevi zaista djeluju na stražnjicu, no je li sprintanje dobar izbor? Sprintevi su aktivnost vrlo visokog intenziteta, i bez adekvatne pripreme mogu dovesti do ozljede. Osim toga, sprintevi neće aktivirati ciljane mišiće više od leđnih ekstenzija ili tzv. hip thrusts vježbe. Kontrola tijela pri izvođenju ovih vježbi je puno lakša nego kod sprinteva, a njihovim izvođenjem postići ćete ipak nešto višu razinu metaboličkog stresa zbog konstantne napetosti. Ako ipak inzistirate na sprintevima, počnite se baviti njima postupno i posvetite dovoljno vremena zagrijavanju.

Mit 4 – Glatki prijelaz između stražnjice i zadnje lože uvijek izgleda najbolje

Obično se kaže “ljepota je u oku promatrača”, pa to naravno vrijedi i za stražnjicu. Nekome se više sviđa očitiji prijelaz između stražnjice i zadnje lože, ili kad se stražnjica više ističe u odnosu na zadnju ložu. Te su preferencije očito dosta raširene sudeći prema trenutnoj popularnosti Jennifer Lopez ili Kim Kardashian, na primjer, od kojih obje imaju veće stražnjice i ne pretjerano zategnute zadnje lože, no to uopće ne šteti njihovoj popularnosti, već upravo suprotno.

 

PS. pročitajte i naš tekst: Šest koraka do savršene stražnjice

 

Priredio: Franjo Maričić

Izvor: T Nation

 

PREGLEDAJTE I PREUZMITE KATALOG S NAŠOM KOMPLETNOM PONUDOM!

Saznajte prvi sve novosti, pratite nas i putem Facebooka i Twittera.

Odgovori